Thursday, February 21, 2013

Best Buttermilk Waffles!! From My Mama's Kitchen

This recipe will truly deliver the Best Buttermilk Waffles your waffle iron can create!! My Mom prides herself with making food in her home using only whole foods that are truly organic. She loves using her wheat grinder and makes her own flour at home. You can also get great flour at health food stores, but my Mom does rave about how making her own flour has improved her recipes and loves the health benefits. A note from my Mom, "Remember fresh ground multi grain flour makes more nutrients available for the body to absorb." I will do a future post just focusing on Wheat Grinders and the health benefits of making your own flour. Back to the Waffles.

1 cup freshly Ground Multi-Grain Flour (approx. amount to grind... 3/4 cup white whole wheat, 1 Tbsp. popcorn, 1/8 cup each spelt, buckwheat, rye)
1/2 tsp. Sea Salt
1 tsp. Baking Soda
7/8 cup Buttermilk
2 Tbsp. Butter, Melted

1. Heat waffle iron. Whisk dry ingredients in a medium bowl. Whisk yoke with buttermilk and butter.
2. Beat egg white just until it holds a 2 inch peak
3. Add liquid ingredients to dry ingredients in a thin steady stream while gently mixing with rubber spatula; be careful not to add liquid faster than you can incorporate it. Toward end use folding motion to mix and add egg whites.

This batter poofs up, so put spoonfuls around your waffle iron, instead of a big spoon full in the middle. Leave room at edges because it will poof outward also. This recipe will fill a 9X9 waffle iron with a little left over for a smaller one. Enjoy!

Friday, February 8, 2013


Prosciutto is cured pork so you do not have to cook it, but it is usually cooked with other ingredients. When you look at cost - think of flavor. Prosciutto has a bacon flavor except better, more powerful and much less grease. (Look at nutritional labels below and see how healthy prosciutto is compared to bacon!)

Cost in recipe:
In this recipe one strip of prosciutto equals 1/3 pound of cooked crumbled bacon.
Bacon cost $2.50/lbs = $.72
Prosciutto cost 1 strip = $1.00
(Package can cost $7 or your deli can slice it)

But there is no precooking for prosciutto and much less fat and more flavor. To me it is worth the extra $.28. Prosciutto recipes are plentiful on the internet. You will be surprised how they are used with fruits and vegetables. They are quick, easy and extremely tasty. Prosciutto fills the need for a meaty taste with very little meat.

Nutritional label off of Prosciutto

Nutrition Facts
Serving Size 1 thin slice
Amount Per Serving
Calories from Fat 7
Calories 18
% Daily Values*
Total Fat 0.77g1%
Saturated Fat 0.256g1%
Polyunsaturated Fat 0.089g
Monounsaturated Fat 0.352g
Cholesterol 6mg2%
Sodium 248mg10%
Potassium 47mg
Total Carbohydrate 0.03g0%
Dietary Fiber 0g0%
Sugars 0g
Protein 2.56g
Vitamin A 0%Vitamin C 0%
Calcium 0%Iron 1%

Nutritional label off of a bacon package:
Nutrition Facts
Serving Size 1 slice of cooked
Amount Per Serving
Calories from Fat 29
Calories 42
% Daily Values*
Total Fat 3.18g5%
Saturated Fat 1.05g5%
Polyunsaturated Fat 0.351g
Monounsaturated Fat 1.42g
Cholesterol 9mg3%
Sodium 192mg8%
Potassium 47mg
Total Carbohydrate 0.12g0%
Dietary Fiber 0g0%
Sugars 0g
Protein 3.03g
Vitamin A 0%Vitamin C 0%
Calcium 0%Iron 1%